دوره 12، شماره 1 - ( بهار 1400 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 54-44 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.AJUMS.REC.1398.217

XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
2- دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ، hyazdaninejhad@gmail.com
چکیده:   (1293 مشاهده)
زمینه و هدف: انتخاب نوع بیهوشی برای سزارین به عواملی همچون علت عمل، درجه اورژانسی بودن عمل و تمایل خود بیمار بستگی دارد. در پی انتخاب هر یک از روش­های بیهوشی عمومی و بیحسی نخاعی برای مادر و نوزاد پیامدهایی را به دنبال خواهد. این مطالعه­ با هدف مقایسه پیامدهای مادری و نوزادی پس از عمل جراحی سزارین با دو روش بیهوشی عمومی و بیحسی نخاعی در بیمارستان  های آموزشی شهر اهواز در سال 1398 انجام شد.
مواد و روش ها: این مطالعه تحلیلی در سال 1398 بر روی 110 نفر از زنان باردار 35-20 ساله که جهت ختم حاملگی، کاندید سزارین الکتیو تکراری در بیمارستان های آموزشی شهر اهواز باشند، انجام شد. ابزار پژوهش شامل پرسش نامه ای سه قسمتی مربوط به مشخصات دموگرافیک و اطلاعات قبل از سزارین و اطلاعات بعد از سزارین بود. برای توصیف و تحلیل داده ها از نرم­افزار SPSS  نسخه 22 و آزمون­های تی زوجی و مستقل و مجذور کای استفاده شد.
یافته­ ها: استفاده از روش بیحسی نخاعی جهت انجام عمل سزارین در مقایسه با بیهوشی عمومی با درد کمتر، مصرف مسکن کمتر، نمره آپگار بالاتر، میانگین هماتوکریت و هموگلوبین بالاتر، عدم گلودرد، رضایت مندی بیشتر  همراه بود. ولی عوارض تهوع، استفراغ و سردرد بعد از عمل در گروه با بیحسی نخاعی بیشتر دیده می شود.
نتیجه گیری: لذا با توجه به نتایج مطالعه انجام شده توصیه می­شود تا در زایمان به روش سزارین تا جایی که ممکن است از روش بی حسی نخاعی استفاده شود.
متن کامل [PDF 348 kb]   (1173 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیهوشی زنان
دریافت: 1399/7/18 | پذیرش: 1399/9/1 | انتشار: 1400/2/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.