دوره 1، شماره 4 - ( 4-1390 )                   جلد 1 شماره 4 صفحات 61-71 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Pournajafian A, Sehat M, Ghodrati M, Rokhtabnak F, Kholdbarin A. Comparison of post-operative pain in patients with leg fracture surgery with celecoxib administration in different preoperative times. JAP. 2011; 1 (4) :61-71
URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-76-fa.html
پورنجفیان علیرضا، صحت ملیحه، قدرتی محمدرضا، رختابناک فرانک، خلدبرین علیرضا. مقایسه بی دردی بعد از عمل در بیماران تحت عمل جراحی شکستگی ساق پا با تجویز پیش داروی سلکوکسیب در زمان های مختلف قبل از عمل جراحی. بیهوشی و درد. 1390; 1 (4) :61-71

URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-76-fa.html


چکیده:   (4850 مشاهده)
زمینه و هدف: تجویز داروی سلکوکسیب خوراکی قبل از عمل جراحی به منظور پیشگیری از درد پس از آن در مطالعات مختلف به اثبات رسیده است. مطالعات مختلفی نیز در مورد دوز کافی و موثر جهت کنترل درد پس از عمل به انجام رسیده ولی در مورد تجویز تک دوز آن یا تجویز در دوزهای منقسم با مقدار کمتر هنوز اتفاق نظر وجود ندارد. در این مطالعه سعی شده است که اثربخشی زمان­های مختلف تجویز سلکوسیب به صورت پیش دارو در بیماران تحت عمل جراحی شکستگی ساق پا مورد بررسی قرار بگیرد.
مواد و روش: مطالعه حاضر به صورت یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده بر روی60 بیمار با شکستگی ساق که کاندیدای عمل جراحی با بی­حسی نخاعی بودند انجام شد.پس از اخذ رضایت، بیماران به صورت تصادفیدر سه گروه تقسیم شدند. گروه اول سلکوکسیب خوراکی با دوز 400 میلی­گرمی شب قبل از عمل جراحی، گروه دوم سلکوکسیب در دو دوز 200 میلی­گرمی شب قبل و صبح روز عمل جراحی و گروه سوم (کنترل) هیچ داروئی دریافت نکردند. شدت درد پس از عمل جراحی بر حسب اسکور مشاهده­ای درد (VAS)، زمان درخواست مسکن بعد از عمل جراحی و میزان مصرف اپیوییدها ظرف 24 ساعت پس از عمل در سه گروه ثبت و مقایسه شدند. برای مقایسه داده های کیفی و کمی بین سه گروه از آزمون­های کای دو و آنووای یکطرفه استفاده شد.
یافته­ها: سه گروه از نظر توزیع سنی، جنسی، طول مدت عمل جراحی اختلاف معنی­داری با یکدیگر نداشتند. شدت درد پس از عمل طی 6 ساعت پیگیری در سه گروه مشابه بوده و به لحاظ آماری اختلاف معنی­داری نداشت. متوسط زمان درخواست مسکن از پایان بی­حسی نخاعی در گروه سلکوکسیب با دوز 400 میلی­گرم 121±5/196 دقیقه بود که به طور معنی­داری بیشتر از گروه سلکوکسیب با دو دوز 200 میلی­گرم 68±5/127 دقیقه و درگروه کنترل 44±7/122 دقیقه بود (01/0=p). هر چند میزان دریافت مسکن ظرف 24 ساعت پس از عمل در گروهی که تک دوز 400 میلی­گرم سلکوکسیب دریافت کرده بوده کمتر از دو گروه دیگر بود ولی به لحاظ آماری این اختلاف معنی­دار نبود (662/0=p)
نتیجه­گیری: دوز منفرد 400 میلی­گرمی سلکوکسیب به طور معنی­داری زمان درخواست مسکن پس از جراحی شکستگی ساق تحت بی­حسی نخاعی را به تعویق می اندازد هر چند در مقایسه با دو دوز 200 میلی­گرمی تاثیری بر روی شدت درد پس از عمل جراحی ندارد. هم­چنین دوز 400 میلی­گرمی تا حدی از میزان مصرف اپیویید در مقایسه با دوز 200 میلی­گرمی تکرار شده و گروه کنترل می­کاهد.

متن کامل [PDF 432 kb]   (858 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۰/۵/۲۳ | پذیرش: ۱۳۹۰/۱۰/۵ | انتشار: ۱۳۹۲/۳/۲۱

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بیهوشی و درد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Anesthesiology and Pain

Designed & Developed by : Yektaweb