دوره 2، شماره 5 - ( 7-1390 )                   جلد 2 شماره 5 صفحات 1-8 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Imani F, Abolhasan-gharehdaghi F. Review articles: Efficacy of Low Level Laser Therapy in fibromyalgia and myofacial pain syndrome. JAP. 2011; 2 (5) :1-8
URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-60-fa.html
قدرتی محمدرضا، زادایمانی علیرضا. مقایسه میزان خونریزی حین عمل جراحی سپتورینوپلاستی در دو روش بیهوشی با پروپوفول یا ایزوفلوران. بیهوشی و درد. 1390; 2 (5) :1-8

URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-60-fa.html


چکیده:   (4874 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف
: با توجه به اینکه میزان خونریزی حین عمل به طور مستقیم بر نتیجه جراحی بینی تأثیرگذار است. هر اقدام و روشی که سبب کاهش خونریزی شود ارزشمند خواهد بود. این مطالعه به منظور مقایسه میزان خونریزی حین عمل سپتورینوپلاستی با دو روش بیهوشی توسط پروپوفول یا ایزوفلوران طراحی و اجراء گردید.
روش بررسی: در این کارآزمایی بالینی تصادفی آینده‌نگر و دو سوکور، تعداد 60 بیمار با کلاس ASA یک و دو کاندید سپتورینوپلاستی، مورد مطالعه قرار گرفتند. بیماران به طور تصادفی در دو گروه 30 نفره پروپوفول و ایزوفلوران تقسیم شدند. پس از القاء بیهوشی بطور یکسان در همه بیماران، در گروه اول از پروپوفول همراه رمیفنتانیل، و در گروه دوم از ایزوفلوران با رمیفنتانیل به عنوان داروهای نگهدارنده بیهوشی استفاده شد. میزان خونریزی حین عمل، رضایتمندی جراح از محل عمل و شاخص های همودینامیک ارزیابی و ثبت گردید. از نرم افزار آماری SPSS ویرایش 16 جهت تجزیه و تحلیل اطلاعات بدست آمده استفاده گردید.
یافته ها: متغیرهای زمینه ای و خصوصیات جراحی و بیهوشی بین دو گروه یکسان بود. میانگین میزان خونریزی در گروه پروپوفول (8/18±3/35میلی‌لیتر) کمتر از میزان خونریزی در گروه ایزوفلوران (3/18±91میلی‌لیتر) بود (ارزش P کمتر از001/0. رضایتمندی جراح از محل عمل نیز در گروه پروپوفول بیشتر از گروه ایزوفلوران بود (ارزش P کمتر از01/0). متغیرهای همودینامیک (تعداد ضربان قلب، فشار خون سیستول و دیاستول و اشباع خون شریانی از اکسیژن) به جز در چند مقطع زمانی کوتاه، تفاوت معنی داری در بین دو گروه نداشتند.
نتیجه گیری: در مجموع بر اساس نتایج حاصله چنین استنباط می شود که بیهوشی با استفاده از پروپوفول می تواند سبب کاهش میزان خونریزی و افزایش میزان رضایتمندی جراح در جراحی سپتورینوپلاستی در مقایسه با ایزوفلوران گردد.

متن کامل [PDF 277 kb]   (829 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بیهوشی و درد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Anesthesiology and Pain

Designed & Developed by : Yektaweb