دوره 2، شماره 6 - ( 12-1390 )                   جلد 2 شماره 6 صفحات 52-62 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Homaee M, Ghodrati M, Farazmehr K, Soleimani M, Pournajafian A, abdavi azar sharbiani M. Blood loss and quality of controlled hypotension induced by Magnesium Sulfate versus Remifentanil in PSF surgery. JAP. 2012; 2 (6) :52-62
URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-58-fa.html
همایی محمدمحسن، قدرتی محمدرضا، فرازمهر کورش، سلیمانی دودران مسعود، پورنجفیان علیرضا، عبدوی آذر شربیانی مجید. بررسی کیفیت هیپوتانسیون کنتروله ناشی از سولفات منیزیم و رمیفنتانیل در اعمال جراحی فیوژن خلفی مهرههای کمری و مقایسه میزان خونریزی حین عمل. بیهوشی و درد. 1390; 2 (6) :52-62

URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-58-fa.html


چکیده:   (4519 مشاهده)
زمینه و هدف: خونریزی و کنترل آن فصل مشترک تمامی اعمال جراحی بوده و اهمیت آن در اعمال جراحی بزرگ خونریزی دهنده از جمله در اعمال جراحی ستون فقرات کمری نمایان تر است. یکی از روش هایی که به منظور کاهش میزان خونریزی حین عمل بکار می رود هیپوتانسیون کنتروله می باشد. در این مطالعه سعی شده است اثربخشی سولفات منیزیوم در مقایسه با رمیفنتانیل در ایجاد هیپوتانسیون کنتروله در بیماران تحت عمل جراحی فیوژن خلفی ستون فقرات مورد مطالعه قرار گیرد.
روش بررسی:  در یک کارآزمایی بالینی تصادفی شده دو سوکور تعداد 40 بیمار ASA I & II که کاندید جراحی فیوژن خلفی مهرهای کمری بودند، مورد بررسی قرار گرفتند. بیماران به طور تصادفی به دو گروه تقسیم شده بعد از القاء بیهوشی و دادن پوزیسیون دمر برای ایجاد هیپوتانسیون کنتروله نسبی ( فشار متوسط شریانی70 -60 میلی متر جیوه) در یک گروه از انفوزیون رمیفنتانیل بمقدار 15/0 میکروگرم بازای کیلوگرم وزن بدن و در گروه دوم از سولفات منیزیوم ابتدا بصورت بولوس 50 میلیگرم بازای کیلوگرم و سپس 15 میلیگرم بازای کیلوگرم در ساعت بصورت انفوزیون استفاده گردید. روش عمل جراحی و بیهوشی در هر دو گروه مشابه بود. طی مدت عمل جراحی، تغییرات فشار متوسط شریانی و ضربان قلب، میزان مصرف مایعات، حجم خونریزی، تزریق خون، رضایتمندی جراح از فیلد عمل و همچنین عوارض احتمالی و داروهای مصرفی برای برطرف نمودن آن عوارض ثبت شد.
یافته ها: دو گروه از نظر حجم مایعات دریافتی، حجم ادرار طی مدت عمل، میزان خونریزی و دریافت خون، رضایتمندی از فیلد عمل از سوی جراح و تغییرات ضربان قلب و فشار متوسط شریانی مشابه بوده و به لحاظ آماری اختلاف معنی داری بین دو گروه مشاهده نشد (05/0p>). هیپوتانسیون نسبی مورد نظر در 75% بیماران گروه منیزیم و 58% بیماران گروه رمیفنتانیل محقق شد. هر چند موارد دریافت TNG در گروه سولفات منیزیم 5 نفر (25%) و در گروه رمیفنتانیل 8 نفر (1/42%) بود ولی این اختلاف نیز به لحاظ آماری معنی دار نبود (320/0=p).
نتیجه گیری: یافته های این مطالعه نشان داد که استفاده از سولفات منیزیم و رمیفنتانیل برای القاء هیپوتانسیون نسبی و کاهش میزان خونریزی در طی عمل جراحی فیوژن خلفی ستون فقرات کمری از اثربخشی نسبتا" یکسانی برخوردار بوده و بروز عوارض نیز در دو گروه مشابه بوده و هیچ یک نسبت به هم برتری ندارند.

 

متن کامل [PDF 344 kb]   (790 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۰/۹/۱ | پذیرش: ۱۳۹۰/۹/۲۹ | انتشار: ۱۳۹۲/۳/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بیهوشی و درد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Anesthesiology and Pain

Designed & Developed by : Yektaweb