دوره 2، شماره 6 - ( 12-1390 )                   جلد 2 شماره 6 صفحات 11-19 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Alebouyeh M, Entezari S, Feiz H, Alaee A. Comparison of propofol with thiopental in hemodynamic changes and apnea duration in intensive care units for intubation of trachea. JAP. 2012; 2 (6) :11-19
URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-52-fa.html
آل بویه محمودرضا، انتظاری سعیدرضا، فیض سیدحمیدرضا، علایی عاطفه. مقایسه تاثیر پروپوفول و تیوپنتال بر تغییرات همودینامیک و طول مدت توقف تنفسی به دنبال قرار دادن لوله تراشه در بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه. بیهوشی و درد. 1390; 2 (6) :11-19

URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-52-fa.html


چکیده:   (4689 مشاهده)
زمینه و هدف : یکی از داروهای مورد استفاده در بخش مراقبت های­ویژه جهت قرار دادن لوله تراشه، تیوپنتال­سدیم است. با توجه به مدت آپنه طولانی­تر، احتمال تغییرات همودینامیک  وسیع­تر در بیماران دارای ذخیره قلبی عروقی کم، استفاده از داروهایی که با طول­مدت اپنه کوتاه و تغییرات همودینامیک کمتر ضروری به نظر میرسد. این مطالعه با هدف مقایسه تاثیر پروپوفول و تیوپنتال سدیم بر تغیرات همودینامیک و طول­مدت اپنه به دنبال قرار دادن لوله تراشه در بیماران بستری در بخش مراقبت های­ویژه طراحی و اجرا گردید.
 روش‌ بررسی : در این کارازمایی بالینی دوسوکور 25 بیمار که دارای ضوابط ورود به مطالعه بودند انتخاب­ شده و به فاصله 72 ساعت،وبصورت تصادفی یکبار لوله گذاری با داروی تیوپنتال­سدیم به میزان 5/1 میلی­گرم/کیلوگرم و یکبار با داروی پروپوفول­به­میزان 75/ 0میلی­گرم/کیلوگرم انجام گردید. شاخص­های همودینامیک شامل فشارخون سیستولیک و دیاستولیک،ضربان­قلب و  ECGو طول مدت آپنه، در زمان های قبل،حین، و بعد از قرار دادن لوله تراشه در هر گروه اندازه گیری و ثبت گردید.
یافته‌ها: شاخص های همودینامیک شامل فشارخون سیستولیک و دیاستولیک، فشار متوسط شریانی و حاصل تقسیم فشار متوسط شریانی بر ضربان قلب (MAP/HR) در حین قرار دادن لوله تراشه نسبت به قبل از ان در هر دو گروه پروپوفول و تیوپنتال کاهش داشته اما در مقایسه بین دو گروه شاخص های فوق در گروه پروپوفول تغییرات کمتری داشته است و این تفاوت از نظر اماری کاملا معنی دار است  (0001/0 P<).
نتیجه‌گیری: در بیماران نیازمند لوله گذاری داخل تراشه،تجویز داروی پروپوفول تغییرات کمتری در شاخص های همودینامیک  و طول مدت اپنه کوتاه­تری به دنبال دارد.بنابرین استفاده از ان به منظور قرار دادن لوله تراشه در بیماران بستری در بخش مراقبت های ویژه پیشنهاد می­گردد.

متن کامل [PDF 396 kb]   (791 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۰/۷/۲۷ | پذیرش: ۱۳۹۰/۸/۳۰ | انتشار: ۱۳۹۲/۳/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بیهوشی و درد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Anesthesiology and Pain

Designed & Developed by : Yektaweb