دوره 4، شماره 1 - ( 9-1392 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 46-72 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Gousheh S M R, Tayaranian noorani H, pipelzadeh M R, Behaeen K, Olapure A. The effect of low-dose remifentanil on responses to the endotracheal tube during emergence from general anesthesia. JAP. 2013; 4 (1) :46-72
URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-5058-fa.html
گوشه سید محمدرضا، طیرانیان نورانی هنگامه، پی پل زاده محمدرضا، به آئین کاوه، اولی پور علیرضا، ولییان بنفشه. بررسی تا ثیر انفوزیون رمیفنتانیل با دوز پایین بر روی پاسخهای بیمار به لوله تراشه طی بیدار شدن از بیهوشی عمومی. بیهوشی و درد. 1392; 4 (1) :46-72

URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-5058-fa.html


1- استاديار بيهوشی بیمارستان امام خمینی (ره) ، دانشگاه جندی شاپور اهواز
2- متخصص بيهوشی بیمارستان ام البنین (س)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد ، htn1385@yahoo.com
3- دانشيار بيهو شی بیمارستان امام خمینی (ره)، دانشگاه جندی شاپور اهواز
4- متخصص بيهوشی بیمارستان هاجر ، دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
چکیده:   (3004 مشاهده)

زمینه و هدف: 

بیدار شدن از بیهوشی و خارج کردن لوله تراشه میتواند با سرفه، آژیتاسیون و تغییرات همودینامیک همراه باشد. بیدار شدن آرام از بیهوشی با حداقل تغییرات همودینامیک به ویژه در بیماران قلبی- عروقی حایز اهمیت است. رمیفنتانیل ممکن است این پاسخها را کاهش دهد لذا ما اثرات ادامه انفوزیون رمیفنتانیل را بر روی مشخصههای ریکاوری مثل سرفه و پاسخهای قلبی عروقی پس از بیهوشی عمومی بررسی کردیم.

مواد و روشها:

در یک مطالعه آینده نگر، دوسوکور تصادفی 60  بیمار بالغ 40-18 سال تحت جراحی بینی با بیهوشی بر پایه رمیفنتانیل مورد مطالعه قرار گرفتند. طی فاز بیدار شدن از بیهوشی در گروه درمان 1 دوز رمیفنتانیل از 1-1/0 میکروگرم بهازای هر کیلوگرم در دقیقه به 02/0  میکروگرم بهازای هر کیلوگرم در دقیقه و در گروه درمان 2 به 05/0 میکروگرم بهازای هر کیلوگرم در دقیقه کاهش یافت در حالیکه در گروه کنترل انفوزیون رمیفنتانیل قطع شد و برای حفظ شرایط یکسان در این گروه انفوزیون پلاسبو (نرمال سالین) جایگزین رمیفنتانیل شد.

یافته ها :

 طی فاز بیدار شدن از بیهوشی، شیوع و شدت سرفه در هر دو گروه نسبت به گروه کنترل کمتر بود. همچنین هر دو گروه ضربان قلب آهستهتری نسبت به گروه کنترل داشتند. میزان فشار خون سیستمیک در گروه درمان 1 با گروه کنترل تفاوتی نداشت ولی در گروه درمان 2 نسبت به دو گروه دیگر کمتر بود. زمان بیدار شدن از بیهوشی و خارج کردن  لوله تراشه در گروه درمان 2 نسبت به دو گروه دیگر افزایش یافته بود.

انفوزیون رمیفنتانیل با دوز 05/0 میکروگرم بهازای هر کیلوگرم در دقیقه شیوع و شدت سرفه، تا ریکاوری و افزایش فشارخون سیستمیک در زمان بیدار شدن از بیهوشی را کاهش میدهد ولی زمان بیدار شدن از بیهوشی را طولانی میکند. در حالیکه انفوزیون رمیفنتانیل با دوز 02/0 میکروگرم بهازای هر کیلوگرم در دقیقه بدون آنکه زمان بیدار شدن از بیهوشی را طولانی کند تنها روی سرفه و ضربان قلب موثر است.

 

  تیجهگیری: 
متن کامل [PDF 334 kb]   (1045 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مانیتورینگ بیهوشی
دریافت: ۱۳۹۲/۱۰/۲ | پذیرش: ۱۳۹۲/۱۰/۲ | انتشار: ۱۳۹۲/۱۰/۲

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بیهوشی و درد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Anesthesiology and Pain

Designed & Developed by : Yektaweb