دوره 1، شماره 3 - ( پاییز 1389 )                   جلد 1 شماره 3 صفحات 53-62 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Talebi H, Yazdi B, Alizadeh S, Moshiry E, Nourozi A. Effects of adding two Doses of Midazolam to Lidocaine for Spinal Anesthesia on Post-operative Pain Severity in Patients undergoing Inguinal Herniorrhaphy. JAP. 2010; 1 (3) :53-62
URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-102-fa.html
طالبی هوشنگ، یزدی بیژن، علیزاده شعبانعلی، مشیری اسماعیل، نوروزی افسانه. تاثیر اضافه کردن دو دوز مختلف میدازولام به لیدوکائین در بیحسی نخاعی بر شدت درد پس از عمل در بیماران تحت عمل جراحی ترمیم فتق اینگوئینال. بیهوشی و درد. 1389; 1 (3) :53-62

URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-102-fa.html


چکیده:   (5138 مشاهده)

زمینه و هدف: تاثیر اضافه کردن میدازولام به بوپیواکائین اینتراتکال تاکنون به طور وسیعی مورد بررسی قرار گرفته است. هدف از انجام این مطالعه بررسی تاثیر اضافه کردن میدازولام با دوزهای متفاوت به لیدوکائین اینتراتکال بر روی درد پس از عمل جراحی بود.
روش کار: در یک کارآزمایی تصادفی کنترل شده در سال 1386که در بیمارستان های آموزشی دانشگاه علوم پزشکی اراک انجام شد، چهل و پنج نفر مرد که کاندید عمل جراحی ترمیم فتق اینگوئینال بودند وارد مطالعه شدند و به طور تصادفی به سه گروه شاهد (لیدوکائین 5٪ به همراه نرمال سالین) M0.5 (لیدوکائین 5٪ و میدازولام 5/0 میلی گرم) و M1 (لیدوکائین 5٪ و میدازولام 1 میلی گرم) بر اساس محلول تزریق شده اینتراتکال برای ایجاد بیحسی نخاعی تقسیم شدند. فشار متوسط شریانی، ضربان قلب، درد پس از عمل، نیاز به مخدر، و عوارض (تهوع، استفراغ، خارش، سردرد، افت فشار خون و برادی کاردی) ثبت شدند.
یافته ها: شدت درد، به جز مقدار اندازه گیری شده در 2 ساعت پس از عمل، در تمام دوران بعد از عمل در گروه M1 کمترین میزان بود. تفاوت معنی داری در فراوانی استفراغ بین سه گروه دیده شد که بیشترین فراوانی در گروه M0.5 بود. هیچ موردی از افت فشار خون شدید مشاهده نشد. هر چند، برادی کاردی در یک بیمار در گروه M0.5 مشاهده شد که نیاز به درمان پیدا کرد.
نتیجه گیری: یافته های ما نشان می دهد که تجویز میدازولام اینتراتکال (به خصوص1میلیگرم) همراه با لیدوکائین، در کاهش درد پس از عمل در بیمارانی که تحت عمل جراحی ترمیم فتق اینگوئینال باز قرار می گیرند موثر است و با عوارض جانبی همراه نیست.

متن کامل [PDF 997 kb]   (974 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
پذیرش: ۱۳۹۷/۹/۱۹ | انتشار: ۱۳۹۲/۳/۲۰

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بیهوشی و درد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Anesthesiology and Pain

Designed & Developed by : Yektaweb