دوره 14، شماره 2 - ( تابستان 1402 )                   جلد 14 شماره 2 صفحات 38-27 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.UMZ.REC.1401.040

XML English Abstract Print


1- ، : r.toloee@shomal.ac.ir
چکیده:   (431 مشاهده)
زمینه و هدف: کمردرد مزمن جزء شایع ترین دردهای مزمن می­باشد که روشهای مختلفی جهت مدیریت و کاهش درد از جمله شرکت در برنامه های توانبخشی ورزشی پیشنهاد شده است. لذا هدف پژوهش حاضر بررسی اثربخشی تمرینات تخصصی یوگا بر درد، ظرفیت عملکردی و دامنه حرکتی زنان مبتلا به کمردرد مزمن غیر اختصاصی بود.
مواد و روش­ها: نمونه­ آماری، ۵۰ نفر از زنان مبتلا به کمردرد مزمن غیر اختصاصی شهرستان آمل بودند که به روش نمونه گیری در دسترس انتخاب و به صورت تصادفی در دو گروه آزمایش ( ۲۵ نفر) و گروه کنترل (۲۵ نفر) گمارده شدند. میزان درد، ظرفیت عملکردی و دامنه حرکتی کمر قبل و  ۴۸ساعت بعد از آخرین جلسه تمرینات یوگا اندازه­گیری شد. گروه آزمایش در ۲۴ جلسه ۶۰ دقیقه ای، تمرینات تخصصی یوگا را انجام دادند. طرح پژوهش از نوع پیش آزمون-پس آزمون با گروه کنترل بود و برای تحلیل داده­ها از روش تحلیل کوواریانس تک متغیری  در سطح معنی داری ۵ % شده است.
یافته‌ها: نتایج بدست آمده نشان داد که برنامه تمرینی یوگا می­­تواند درد زنان مبتلا به کمردرد مزمن را کاهش (0.05 p) و سبب بهبود ظرفیت عملکردی (0.001 p) و افزایش دامنه حرکتی کمر شود (0.001 p).
نتیجه گیری: تمرینات تخصصی یوگا به دلیـل بکارگیـری همزمان از تمرینات ذهنـی و بدنی می­توانـد سبب بهبـود فاکتورهای روانی مثل تـرس از حرکـت، تـرس از درد و متعاقب آن بهبود دامنه حرکتی کمر و ظرفیت عملکردی بیماران شود.
 
متن کامل [PDF 447 kb]   (232 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1401/11/22 | پذیرش: 1402/3/6 | انتشار: 1402/5/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.