دوره 13، شماره 3 - ( پائیز 1401 )                   جلد 13 شماره 3 صفحات 95-82 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.MUI.REC.1399.658

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Nazemroaya B, Hashemi T, Rezaei M. Comparison of three methods of Valsalva maneuver, lidocaine, and Valsalva maneuvers along with administration of lidocaine to reduce the pain associated with administration of Propofol. JAP 2022; 13 (3) :82-95
URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-5637-fa.html
ناظم رعایا بهزاد، هاشمی تقی، رضایی معین. تاثیر سه روش مانور والسالوا، لیدوکائین و نیز ترکیب مانور والسالوا و لیدوکائین در کاهش درد ناشی از تزریق پروپوفول. بیهوشی و درد. 1401; 13 (3) :82-95

URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-5637-fa.html


1- دانشیار، گروه بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ، دانشکده پزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، اصفهان ، ایران ، behzad_nazem@med.mui.ac.ir
2- استادیار، گروه بیهوشی و مراقبت‌های ویژه ، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، اصفهان، ایران
3- دانشجوی پزشکی عمومی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، اصفهان، ایران
چکیده:   (925 مشاهده)
مقدمه:یک شکایت شایع در بیماران تحت بیهوشی با پروپوفول، درد است. در حالی که اثر لیدوکائین در کاهش درد تزریق پروپوفول شناخته شده است، اثر مانور والسالوا بر کاهش این درد در مطالعات بسیار محدودی بررسی شده است. بنابراین هدف مطالعه‌ی حاضر به بررسی  تاثیر سه روش درمانی مانور والسالوا، لیدوکائین و نیز ترکیب مانور والسالوا و لیدوکائین در کاهش درد ناشی از تزریق پروپوفول میباشد.  
مواد و روش‌ها :این مطالعه‌ یک کارآزمایی بالینی تصادفی دو سو کور می‌باشد که بر روی 111 نفر از بیماران کاندید بیهوشی با پروپوفول انجام شد. بیماران به سه گروه لیدوکائین ، مانور والسالوا و لیدوکائین -مانور والسالوا تقسیم شدند و شدت درد با استفاده از معیار نمره‌دهی کلاسی درد (VAS) تعیین گردید. جهت تجزیه و تحلیل داده‌ها از شاخص های توصیفی و آزمون های آماری من ویتنی و کروسکال والیس با استفاده از نرم افزار آماری SPSS v23  استفاده شد.
یافته ها:میانگین نمره‌ی درد در گروه ترکیب لیدوکائین و مانور والسالوا کمتر از دو گروه دیگر و برابر با 33/0±0.5 بوده‌است. به علاوه، میانگین نمره‌ی درد به ترتیب در گروه لیدوکائین و گروه مانور والسالوا برابر با 41/1± 4.6 و  91/1±7/81 بود. میانگین شدت درد در گروه های سنی و دو جنس زن و مرد با یکدیگر تفاوت معناداری نشان نداد.
 نتیجه گیری: تزریق پروپوفول در سه گروه مورد مطالعه به طور مشابه کاهش یافت، اما در گروهی که لیدوکائین، والسالوا و مانور والسالوا را ترکیب کردند، درد کمترین بود، اما نمره کلی در سه گروه از نظر آماری متفاوت نیست.
متن کامل [PDF 473 kb]   (231 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت درد حاد
دریافت: 1400/11/29 | پذیرش: 1401/4/19 | انتشار: 1401/8/10

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بیهوشی و درد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Anesthesiology and Pain

Designed & Developed by : Yektaweb