دوره 13، شماره 2 - ( تابستان 1401 )                   جلد 13 شماره 2 صفحات 151-132 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- متخصص بیهوشی و مراقبتهای ویژه ، گروه بیهوشی و مراقبت های ویژه دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، ایران
2- متخصص بیهوشی و مراقبتهای ویژه ، استادیارگروه بیهوشی و مراقبت های ویژه دانشگاه علوم پزشکی نجف آباد، اصفهان ، ایران
3- متخصص داخلی ، استادیارگروه داخلی دانشگاه علوم پزشکی نجف آباد ، اصفهان، ایران
4- متخصص زنان و زایمان ، گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ، atena_khayambashi2@yahoo.com
چکیده:   (555 مشاهده)
  مقدمه:با توجه به نقش انسولین در کنترل قند خون و کاربرد وسیع آن،تنظیم دقیق میزان انسولینی که بایستی به بیمار برسد تا مریض در معرض عوارض ناشی از عدم تنظیم قند خون قرار نگیرد، بسیار ضروری می باشد.تحقیقات نشان داده که انتخاب نوع محلول وظروف سرمی به کاررفته درمیزان دستیابی بیماربه انسولین موثراست. هدف ما مقایسه میزان چسبندگی انسولین به جدارظروف شیشه ای و پلاستیکی میباشد.
روش ها:ابتدا 3 ظرف شیشه ای و پلاستیکی یک لیتری حاوی دکستروز5% تهیه ومیزان300mu انسولین رگولار به آنها اضافه شد.به ظروف شماره 2و3شیشه‌ای و پلاستیکی2cc آلبومین و پلاسما اضافه شد.در زمان 0 از انتهای ست وظرف نمونه برداری و سپس جریان 10cc/minبرقرارودر زمان های 30-60 مجدداً نمونه برداری تکرارشد.غلظت انسولین در نمونه ها باکیت های انسولین بررسی و داده ها توسط آزمونهای مختلف تحلیل شد.
یافته ها:در زمان  0در ظروف شیشه ای به میزان50% ودرظروف پلاستیکی75% چسبندگی ایجادشده است(P<0/05). در زمان0تا 30میزان انسولین ظروف شیشه ای و پلاستیکی اختلاف معناداری ندارد(P>0/05). میانگین انسولین در طی 60 دقیقه، در ظروف شیشه ای به طور معناداری کاهش(P<0/05)  ولی در ظروف پلاستیکی افزایش می یابد(P>0/05). به طور کلی در طی یک ساعت روند تغییرات میانگین انسولین در دو ظرف معناداربود(P<0/05).
بحث : بیشترین میزان چسبندگی جداری در زمان0اتفاق می افتد که این چسبندگی در ظروف پلاستیکی نسبت به شیشه ای به صورت معناداری بیشتراست.پس از گذشت یکساعت روندکاهشی درمیزان انسولین ظروف شیشه ای به صورت معنادار رخ می دهد در حالیکه در ظروف پلاستیکی میزان انسولین کمی افزایش می یابد.
کلیدواژه ها: انسولین،ظرف سرم،آلبومین،پلاسما
واژه‌های کلیدی: انسولین، ظرف سرم، آلبومین، پلاسما
متن کامل [PDF 426 kb]   (244 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: ترانسفیوژن و مایع درمانی
دریافت: 1400/9/27 | پذیرش: 1401/2/26 | انتشار: 1401/5/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.