دوره 12، شماره 1 - ( بهار 1400 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 67-55 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.IAU.NAJAFABAD.REC.1399.018

XML English Abstract Print


1- دانشگاه ازاد اسلامی واحد نجف آباد
2- دانشگاه ازاد اسلامی واحد نجف آباد ، h.rezayi2@yahoo.com
3- دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
چکیده:   (1239 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: زندگی کردن با درد مزمن بیماری التهابی روده مستلزم تحمل فشار عاطفی قابل توجهی است به صورتی که درد توانایی­های عاطفی و هیجانی فرد را کاهش می دهد، لذا هدف پژوهش حاضر تبیین مدلیابی روابط ساختاری الگوهای ارتباطی خانواده با کیفیت زندگی بیماران التهابی روده با میانجی گری ادراک درد انجام شد.
مواد و روش­ها: روش پژوهش مقطعی از نوع همبستگی با استفاده از الگویابی معادلات ساختاری است. جامعه آماری شامل کلیه افراد مبتلا به بیماری التهابی روده شهر اصفهان در سال 1399 تشکیل دادند که از میان آن‌ها، تعداد 331 نفر با روش نمونه‌گیری در دسترس انتخاب شدند. در این پژوهش از ابزارهای الگوی ارتباطی خانواده، کیفیت زندگی بیمار التهابی روده و ادراک درد مک گیل استفاده شد. به منظور تجزیه‌وتحلیل داده‌ها از نرم‌افزار Lisrel-V8.8 استفاده گردید.
یافته­ها: یافته­های پژوهش نشان داد که الگوهای ارتباطی خانواده از طریق ادراک درد اثر غیرمستقیم و معنادار بر کیفیت زندگی بیماران التهابی روده دارند. همچنین یافته­ها نشان داد مولفه گفت و شنود اثر مثبت بر کیفیت زندگی و اثر منفی بر ادراک درد و مولفه همنوایی اثر منفی بر کیفیت زندگی و اثر مثبت بر ادراک درد دارد.
نتیجه­گیری: بر اساس یافته­های پژوهش حاضر می­توان گفت که ادراک درد نقش مهمی در کیفیت زندگی بیماران التهابی روده دارد لذا توجه به متغیرهای مذکور در پیشگیری و طراحی درمان‌های مناسب‌تر به پژوهشگران و درمانگران یاری می‌رساند.
متن کامل [PDF 1386 kb]   (646 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي
دریافت: 1399/9/19 | پذیرش: 1399/10/20 | انتشار: 1400/2/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.