دوره 12، شماره 1 - ( بهار 1400 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 19-11 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، aboutalebi@nm.mui.ac.ir
چکیده:   (1720 مشاهده)
چکیده
زمینه و هدف: در سال‌های اخیر بررسی بیداری و ریکال در بیهوشی و عوارض آن بر بیماران مبتلا، برای محققان دارای اهمیت ویژه‌ای بوده است. هدف از انجام این تحقیق بررسی رابطه مک‌های مختلف ایزوفلوران (از MAC = 2/1 تا MAC=  3/. ) با بیداری و افزایش استرس، اضطراب و افسردگی بعد از عمل می‌باشد.
مواد و روش‌ها: در این مطالعه 70 مادر دارای کلاس یک یا دو ASA، به صورت تصادفی طی دو ماه انتخاب شده و پس از اخذ رضایت، و اینداکشن بیهوشی، میزان مک ایزوفلوران و معیارهای بیداری حین عمل ثبت شدند. یک ماه بعد از جراحی به صورت شفاهی، آزمون DASS جهت سنجش استرس و اضطراب و افسردگی و آزمون ریکال جهت سنجش بیداری پرسیده شد و سپس داده‌ها مورد تحلیل قرار گرفتند.
یافته‌ها: چهار نفر از بیماران دچار بیداری شدند. 17 % افسردگی، 27 % اضطراب و 16 % استرس بعد از عمل را نشان دادند که ارتباط معنی داری بین دوز هوشبر و مشکلات روانی بعد از عمل وجود داشت، به طوری که با کاهش دوز ایزوفلوران از مک 7/. احتمال بروز افسردگی، اضطراب و استرس بعد از عمل افزایش می یابد.
نتیجه گیری: تجویز ایزوفلوران با مک کمتر از 7/. می‌تواند منجر به افزایش بروز بیداری و افسردگی، اضطراب و استرس بعد از عمل جراحی سزارین گردد. لذا توصیه می‌شود در زمان‌هایی که ضرورت برای کاهش دوز هوشبرهای استنشاقی هست از هوشبر‌های وریدی جهت حفظ عمق بیهوشی استفاده گردد.
متن کامل [PDF 368 kb]   (1065 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیهوشی زنان
دریافت: 1399/6/9 | پذیرش: 1399/8/25 | انتشار: 1400/2/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.