دوره 11، شماره 2 - ( تابستان 1399 )                   جلد 11 شماره 2 صفحات 79-68 | برگشت به فهرست نسخه ها

Ethics code: IR.ARUMS.REC.1397.168

XML English Abstract Print


1- ، dr_reza.kazemi@yahoo.com
چکیده:   (1668 مشاهده)
زمینه و هدف:  سندرم فیبرومیالژیا یک بیماری مزمن همراه با درد گسترده اسکلتی عضلانی است که در درجه اول زنان را مبتلا می­کند و بر بسیاری از ابعاد زندگی روان­شناختی و اجتماعی فرد تاثیر منفی می­گذارد. این پژوهش با هدف بررسی اثربخشی درمان گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد بر استرس ادراک ­شده و ادراک درد زنان مبتلا به فیبرومیالژیا انجام شد.
مواد وروش­ها: پژوهش حاضر یک مطالعه آزمایشی یک­سویه کور با کارآزمایی بالینی بود که با طرح پیش­ آزمون و پس ­آزمون با گروه کنترل اجرا شد. جامعه آماری شامل کلیه زنان مبتلا به فیبرومیالژیا بود که در نیمه اول سال 1398به مطب متخصصان روماتولوژی شهر اردبیل مراجعه کرده بودند. نمونه­، 36 بیمار زن مبتلا به فیبرومیالژیا بود که به صورت در دسترس انتخاب و به صورت تصادفی ساده در دو گروه آزمایش(18 نفر) و کنترل(18 نفر) جای گرفتند. جهت ارزیابی بیماران از پرسشنام ه­های استرس ادراک­شده کوهن و پرسشنامه درد مک­ گیل استفاده شد. تجزیه و تحلیل داده ­ها با روش تحلیل کوواریانس انجام گردید.
یافته­ ها: نتایج پژوهش نشان داد که در استرس ادراک­ شده و ادراک درد بین دو گروه پذیرش و تعهد و گروه کنترل در مرحله بعد از درمان اختلاف معناداری وجود دارد.
نتیجه­ گیری: درمان گروهی مبتنی بر پذیرش و تعهد می­تواند در کاهش مشکلات روان­شناختی زنان مبتلا به فیبرومیالژیا موثر باشد.
متن کامل [PDF 376 kb]   (661 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: 1398/9/2 | پذیرش: 1399/2/8 | انتشار: 1399/4/10

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.