دوره 9، شماره 4 - ( زمستان 1397 )                   جلد 9 شماره 4 صفحات 88-78 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

albooghobeish M, ghomeishi A, adarvishi S, asadi M, mahmoodi K, amiri F, et al . Compression between oxygen therapy with ventury mask and CPAP mask on nausea and vomiting after cesarean section . JAP 2019; 9 (4) :78-88
URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-5409-fa.html
آلبوغبیش معصومه، قمیشی علی، آدرویشی سارا، اسدی معصومه، محمودی کامران، امیری فرشته، و همکاران.. بررسی تاثیر اکسیژن تراپی با ماسک ونچوری و ماسک CPAP بر تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی سزارین. بیهوشی و درد. 1397; 9 (4) :78-88

URL: http://jap.iums.ac.ir/article-1-5409-fa.html


1- دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
2- دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز ، sara.adarvishi@yahoo.com
3- دانشگاه علوم پزشکی آبادان
4- دانشگاه علوم پزشکی ایران
5- دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
چکیده:   (6910 مشاهده)
زمینه و هدف: تهوع و استفراغ یکی از شایع ترین و آزار دهنده ترین عوارض بعد از عمل جراحی است از این رو این مطالعه با هدف بررسی تاثیر اکسیژن تراپی با ماسک ونچوری و ماسک CPAP بر تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی سزارین انجام شده است.
مواد و روش ها: این مطالعه نیمه تجربی دو سویه کور با طرح دو گروه (مداخله-  شاهد) بر روی 90 بیمار کاندید عمل سزارین انتخابی در بیمارستان رازی اهواز انجام شد. بیماران به صورت تدیجی و مبتنی بر هدف در دو گروه مداخله(45) نفر و گروه شاهد (45) نفر قرار گرفتند. افراد در گروه مداخله حین و تا 6 ساعت بعد از عمل اکسیژن با غلظت 100٪ با ماسکCPAP و افراد در گروه شاهد با غلظت معمول 30٪ توسط ماسک ونچوری دریافت نمودند. میزان تهوع بر اساس معیار VAS و دفعات استفراغ از طریق مشاهده امتیاز داده شد. سپس اطلاعات با نرم افزار SPSS19 با آزمون t-test و آزمون کای دو مورد مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.
یافته ها: نتایج نشان داد که بین شدت تهوع و دفعات استفراغ در دو گروه مداخله و کنترل در همه زمانهای پس از عمل تفاوت معنی داری وجود داردp<0/05. میانگین شدت تهوع و دفعات استفراغ در گروه کنترل بیشتر از مداخله بود که بیانگر تاثیر ماسک cpap  نسبت به  ماسک ونچوری بر شدت تهوع و استفراغ  پس از عمل جراحی سزارین می باشد.
نتیجه گیری: استفاده از اکسیژن با غلظت 100% توسط ماسک cpap، نسبت به ماسک ونچوری با غلظت اکسیژن تحویلی 30% می تواند تهوع و استفراغ بعد از عمل جراحی سزارین را بیشتر کاهش دهد.

 
متن کامل [PDF 426 kb]   (1769 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بیهوشی زنان
دریافت: 1397/6/19 | پذیرش: 1397/9/7 | انتشار: 1397/11/26

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به بیهوشی و درد می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Anesthesiology and Pain

Designed & Developed by : Yektaweb