دوره 5، شماره 1 - ( پاییز 1393 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 29-35 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، manesthesist@yahoo.com
چکیده:   (2663 مشاهده)

زمینه و هدف: روش اداره چند وجهی برای بهبود درد پس از عمل پیشنهاد می­شود. پره­گابالین ب­عنوان یک آنالوگ گاما آمینو­بوتیریک اسید نشان داده شده­است که اثرات تسکینی بر درد پس از عمل دارد. این مطالعه تصادفی شده دوسو کور اثر پیش ­درمانی با پره­ گابالین را بر درد و مصرف مخدر پس از عمل در بیماران تحت اعمال جراحی الکتیو ارتوپدی مورد ارزیابی قرار داده است.

مواد و روش­ها: 60 بیمار با کلاس انجمن بیهوشی امریکا 1 یا 2 که کاندید اعمال جراحی الکتیو ارتوپدی تحت بی­حسی نخاعی بودند، به­صورت تصادفی در 2 گروه قرار گرفتند. گروه اول، 300 میلی­گرم پره­ گابالین و گروه 2 کپسول دارونما دریافت می­کردند. پمپ کنترل کننده بی­­دردی با کنترل بیمار آماده شده با سوفنتانیل جهت درد پس از عمل به هر 2 گروه متصل می­شد. نمره ­بندی عددی درد، مصرف مخدر و عوارض جانبی نظیر تهوع به­مدت 12 ساعت پس از عمل ثبت گردید.  (0/05> P) معنی ­دار تلقی می­شد.

یافته­ها: مقیاس دیداری درد در ریکاوری، 6 و 12 ساعت پس از عمل در گروه پره ­گابالین به میزان قابل ملاحظه ­ای کمتر از گروه دارونما بود  (0/05> P). مصرف پتیدین هم به شکل معنی ­داری در گروه پره گابالین کمتر بود (0/05> P)

نتیجه ­گیری: تجویز تک دوز خوراکی 300 میلی­گرم پره­گابالین یکساعت قبل از اعمال جراحی انتخابی ارتوپدی تحت بی­حسی نخاعی، درد و مصرف مخدر پس از عمل را کاهش می­دهد.

نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت درد حاد
دریافت: ۱۳۹۳/۶/۱۶ | پذیرش: ۱۳۹۳/۶/۱۶ | انتشار: ۱۳۹۳/۶/۱۶